Montevideo, Oktober 2008
Start 2007
I april 2006 öppnade Palermo ArtHostel portarna till Uruguays första kulturhostel, mitt i statsdelen Palermo, Montevideo.
Det som är unikt med Palermo ArtHostel är det mångkulturella utrymme som ger form till olika sorters konst. Fotoutställningar,konstvisningar, bokpresentationer, video clips, kortfilmer och en stor målning skapad av Sebastián Sáez, är några av många konstuttryck som de boende på hostlet får njuta av, när de sitter och tar ett glas i baren på hostlets källarplan.
I december 2007 Palermo ArtHostel invigdes tre Art rooms under samma koncept som driver detta Arthostel ramåt. Palermo ArtRooms kombinerar konst, miljö , integrering, underhållning och bekvämlighet.
Det finns tre privata rum och ett loft, som finns under en stor takterass, där man kan njuta av solen på mornarna och stjärnorna på natten.
Frukostservering, ett rent och modernt kök, sängkläder, tvättservice, tvättrum, möblerade rum, 24h öppen reception, och en suverän turistinformation komplementerar dessa nya rum, som ligger precis bredvid hostlet och två kvarter från strandgatan.
NYHETER 2008
Efter att ha fyllt ett år och några månader börjar Palermo ArtHostel nu med en ny etapp av utvidgning.
Inspirerade av det som vi kan erbjuda i dag, breddar Palermo ArtHostel sin kapacitet med olika happenings och event, nya kulturella portar öppnas med sin grund i trender, design och olika former av möten mellan människor.
Av de 38 sängar som vi har, fördelade i delade och individuella rum, kommer det nu i Palermo ArtHostel att finnas ytterligare nya privata rum och sovsalar för mindre och större grupper. Sammanlagt uppnår vi nu mer än 70 sängplatser.
Dessa nya rum har anpassats för att kunna ta emot grupper och har skapats för att ge plats för privatliv utan att förlora energin av delaktighet som vi strävar efter i dag.
Designen av de nya rummen har gjort av lokala artister, som har lyckats ge Palermo ArtHostel en unik “look”. Vi har en designad bar på vår terass där de är fullt drag under högsäsongen, med spelningar under bar himmel, grillfester som inte liknar någon annan och en bardisk som har de bästa lokala drinkarna.
Palermo ArtHostel är inte bara ett hostel, det är en mångkulturell bro mellan montevideobor och våra besökare, som ger möjlighet till utbyte med en värld av olika uttryck.
Vi bjuder in er att ta del av vårt nya projekt
Med bästa hälsningar
Luis Moro
Projektledare
Visit Hostel in Montevideo Uruguay| more information